Zoubky

30.06.2017

Klub Kometa - přednáška od zubařky MUDr. Zuzany Teuberové. Nepodceňujte péči o mléčné zoubky. Předáváme dál naše nové poznatky od paní zubařky, čtěte pozorně!

Na konci školního roku jsme společně s maminkami vyhodnocovaly, která z mnoha přednášek v Kometě nás nejvíce zaujala a na plné čáře to vyhrála právě tato přednáška na téma zoubky. Jelikož ne všechny maminky se mohly zúčastnit, přinášíme Vám nový blog s tím nejdůležitějším, co jsme si odnesly. Doufáme, že tato osvěta pomůže i ostatním. Přednáška se konala dne 20. 1. 2017 a veškeré vybrané vstupné bylo věnováno Lukáškovi v rámci projektu Zajíček na koni o.p.s. - Ježíškem po celý rok, kde ho Kometa podporuje ve sportu.

Paní zubařka začala hned k věci, sama je maminka 2 dětí, čímž nám byla ihned mnohem blíž a věděla z první ruky, s jakými problémy se potýkáme.

"Fakt č. 1 - Dutina ústní je vstupní branou do organismu a její stav má vliv i na celkové zdraví, ať pozitivně nebo negativně."

Pokud jsou v ústech neošetřené zuby, zánět dásní nebo dokonce parodontitida (lidově paradentóza) odraz může být i celkový, např. zhoršený ekzém aj. Naše imunita, je-li v plné kondici, zvládne boj s určitým množstvím bakterií, virů i nádorových buněk. Nemusíme imunitu oslabovat zanedbáním našeho chrupu, kde mají bakterie ideální podmínky k přežití - vlhkost , teplo i přísun živin. Vzpomínáte, že jste musely, maminky, absolvovat zubní prohlídku v těhotenství. Naše tělo je tak inteligentní a vše je dokonale propojené! Mě osobně zaujala jedna velká myšlenka - když budete mít otevřenou ránu na ruce, budete běhat po všech doktorech. Ale když je nějaký problém skrytý v dutině ústní, nehoří to a dokud nám neoteče půlka obličeje, odkládáme to na příští týden. 

Náš první dotaz - paní zubařko a berete ještě nové pacienty?

Bohužel nemůže, ale dala nám tip, jak poznáte dobrého zubního lékaře. Zubního lékaře s důrazem na prevenci najdete snadno, zmíní se o prevenci při pravidelné prohlídce. Většinou má i úzkou spolupráci s dentální hygienistkou nebo tuto službu za poplatek provádí sám. Komplexní dentální hygiena není hrazena ze zdravotního pojištění. Zubní lékař buď dentální hygienistku sám zaměstnává, nebo posílá cíleně k dentální hygienistce, která velmi vhodně doplňuje celý preventivní postup péče o chrup i praktickým nácvikem čištění zubů dle věku a lékařské diagnosy. Spolupráce obou je velmi důležitá a bonus ze spolupráce má pacient třeba jen sdílením rentgenových snímků lékaře a hygienistky a intervalem doporučených návštěv.

Náš druhý dotaz - jak správně vybrat vhodný kartáček a zubní pastu pro děti?

Množí se informace mezi maminkami v naší ordinaci a na internetu o škodlivosti zubních past s fluorem. Z odborného hlediska nevidím důvod. Často maminky kupují dětem šetrné (a drahé) pasty bez fluoru. Dobré zkušenosti máme s pastami určenými pro děti podle věku, npař. Elmex 0 - 6let, Elmex Junior pro děti od 6 let, nebo značka Paro Amin pro děti 2- 6 let atd. Fluor je velkým pomocníkem v prevenci a boji se zubním kazem. Doporučuji organicky vázané fluoridy v zubní pastě. Kartáček se různí dle věku dítěte. Mou zkušeností je mít dva kartáčky (např. TePe dětský kartáček dle věku), jedním si dítě zkouší čistit zuby, často kartáček kouše a druhý efektivně dočišťuje v rukou rodičů, a to alespoň večer. Po čištění zubů by dítě nemělo nic jíst ani pít (po celou noc od věku 12 měsíců!) kromě vody. Absolutně nevhodné je uspávání malých dětí kojením nebo s lahvičkou mléka, které obsahuje cukr - laktózu. Efekt čištění je tak pryč.

Toto byl velký AHA moment pro mnohé z nás. Ze všech koutů slyšíme kojit, kojit, kojit, ale na zubní hygienu při tom u dětí od 12 měsíců již nikdo neupozorňuje.

A nyní již k praktické části - čištění zoubků a jejich dočišťování, jak na to, když dítě nechce spolupracovat....

"Fakt č. 2 - na čištění zoubků u dětí do 3 let máte zhruba půl minuty čistého času."

Zkuste si s dítětem zahrát na paní zubařku, ať leží v posteli, uvidíte tak lépe na zoubky. Vy u zubaře přeci také ležíte v křesle, je to ta nejlepší poloha. Vynalézavosti se meze nekladou, hlavně ať si nechají zoubky vyčistit.

Technika je k popsání složitější, protože je v každém věku dítěte jiná v závislosti na motorickém vývoji dítěte. Jinak si bude zoubky čistit dítě, které už pěkně píše a jinak dvouleťák. Dítěti se kartáček musí líbit a nejlepší je, když vidí, že i rodiče si zuby čistí pravidelně. Rodičům doporučuji dočišťovat zuby malým rovně střiženým měkkým kartáčkem a pastou s fluorem pod úhlem 45 stupňů, nakloněným směrem ke krčku zubu a krouživými pohyby, a to od jazyku a patra a od rtů a následné dočištění kousacích plošek.

"Fakt č. 3 - stolička má 5 ploch k čištění!"

Po třetím roce věku dítěte doplňují rodiče čištění nití na napínači hlavně mezi poslední a předposlední stoličkou (čtyřkou a pětkou, které se nejčastěji kazí). Složité, že? :-) Ale efektivní! I paní zubařka se přiznala, že se naučila pořádně čistit zuby až na vysoké škole. Kartáčky měňte minimálně jednou za 3 měsíce, po nemoci a po každém užívání antibiotik.

Tato spojitost nemoc-kartáček mnohým z nás nedochází. Zase jsme u těch bakterií...prevence, prevence, prevence!

Naše další otázka - kdy začít řešit rovnátka?

Otázka rovnátek je také velmi individuální. Velkou roli hraje dědičnost. Pokud bychom velmi zjednodušili situaci, může dítě dědit velké zuby po otci a malou čelist po matce nebo obráceně. Typ růstu posoudí specialista ve věku, který pozná Váš zubní lékař. Můžete se zubního lékaře i sami zeptat na preventivní prohlídce. V dočasném chrupu jsou mezery mezi zuby žádoucí, nemusíte se jich bát.

Naše poslední otázka - kazivost zubů a dědičnost.

Kazivost zubů je hodně daná přísunem a frekvencí konzumace sladkostí a typem (a silou) bakterií, kterými je osídlená dutina ústní. Nejlépe pít čistou vodu, popřípadě neslazený čaj. Vyvstal i dotaz na ovocné šťávy, tzv. fresh džus, zda ředit, či neředit....nejlépe nepít. Když už ho pijeme, tak

neředěný a spíše zapít vodou, aby se zuby ´rychle opláchly´. Ovocné šťávy jsou sladké a napomáhají ke snížení pH, množení bakterií a odvápňování zubů, což je přímá cesta k zubnímu kazu. Zde opět apelovat na dobrý příklad, když děti uvidí, že pijete vodu, naučí se pít vodu. Samozřejmě důležité je zuby dobře čistit. Lepší než to dvakrát denně ´odfláknout´, vyčistit jednou pořádně. Večerní čištění je důležitější, ráno méně často zapomeneme. A dědičnost? Spíše se dědí špatné návyky v rodinách než kazivost, tj. špatné stravování a druh pití, špatná frekvence nebo technika čištění. Někdy je to snadná omluvenka - máme špatné zuby v rodině.

Pozn. redakce - hádejte, kam směřovala má první cesta z této přednášky? Ano, do lékárny pro novou výbavu do koupelny. Nechala jsem tam sice 600 Kč, ale s tak dobrým pocitem, že už vím proč a budu se víc snažit o prevenci, než zaplatit 2.000 Kč u zubaře za plombu a řešit následky špatné prevence.

A s odstupem času se musím pochlubit, že další preventivní prohlídku děti absolvovali bez kazů a já si nyní dávám svoje resty do pořádku, ano maminka je ostuda!! Občas usne s dětmi bez vyčištění zubů, pije sladké nápoje (kafe, šťávu), nepoužívá pravidelně mezizubní kartáček...Ale ta příští preventivní prohlídka bude také bez kazů!

A jedna rada nakonec pro unavené maminky...raději si pořádně vyčistěte všechny plošky zubů třeba po obědě, a to i s mezizubními kartáčky a nití, ať máte večer méně práce a můžete jen

projet zuby před uspáváním všech vašich milovaných dětí :-) Kdo nezažil nevyspání na mateřské, nepochopí, ale my všechny víme, o čem se tu píše :-) A jednou za 24 hod si určitě každá z nás najde čas, aby se mohla na svou rodinu usmívat s radostí a krásou :-)

Vaše Andy a Rady


© 2016 KOMETA, Vodnická 44, Praha 4, 149 00
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky